Aký hosting zvoliť?

31.03.2018  |  Hosting

Podľa prieskumu vás zaujme cenou. Kvalita hostingu, služby a podpora, ktoré hosting ponúka sú až za faktorom ceny. Môžeme tak sledovať, že základný hosting je ponúkaný rádovo za pár centov mesačne a viacmenej s veľmi podobnými podmienkami. Ale ktorý hosting teda voliť?

Ak sa nepozeráme na cenu hostingu, ktorá je určite jedným z hlavných kritériách, mali by sme zvážiť, čo hosting v základnej cenený ponúka. Môže sa stať, že síce lacnejšie hosting ponúknete síce nižšiu cenu, ale ak si spočítate rôzne platby za ďalšie služby, môžete tento hosting vyjsť draho.

Ďalší dôležitý faktor, ktorý by ste pri výbere hostingu nemali zabúdať, sú záruky. Či už podmienky vrátení peňazí v prípade rôznych výpadkov, kedy je hosting nedostupný, alebo ochrana dát proti zmazaniu, záloha databáz, cena SSL certifikátu a podobne.

Čo by mal obsahovať hosting?

Štandardnými nástrojmi v oblasti web aplikácií je PHP a MySQL databázy. Túto požiadavku spĺňajú všetky platené hostingy. Potrebné môžu byť aj rôzne rozšírenia do PHP (knižnice), ale aj to je už dnes štandard. Veľa hostingových spoločností dáva garanciu vrátenia peňazí.

Samozrejmosťou každého webhostingu by malo byť:

  • priestor pre dáta v niekoľkých GB (dáta sa delia o priestor s emailovými schránkami)
  • PHP 5 alebo viac
  • SSD DISK
  • SSL certifikát (platený alebo zadarmo Let's Encrypt)
  • e-maily (antispam)
  • databázy MySQL,
  • subdomény
  • FTP prístup
  • pravidelné zálohovanie dát.

Výkon

Hoci reklamy často lákajú ponukami na neobmedzené a najrýchlejší hostingy, nie je tomu väčšinou tak. Je potrebné si uvedomiť, že všetky lacnejšie hostingy sú zdieľané, a aby tam mohlo bežať paralelne toľko webov za malú cenu, tak je znížený výkon ako web serveru tak databázy. Hľadajte preto hosting s SSD diskom, ten by mal byť zárukou slušného výkonu.

Priestor na disku

V dnešnej dobe sú disky veľmi lacné a tak pre hostingy nie je problém ponúknuť aj desiatky GB priestoru na disku. Je ale potrebné si uvedomiť, že bežné stránky, ako sú firemné prezentácie, osobné blogy aj menšie internetové obchody sa vrátane databáz a mailových schránok s veľkou rezervou vojdú do 1 GB. Pokiaľ ste však rozhodnutý emaily nechávať na servery, tak verte, že časom budete potrebovať aj niekoľko desiatok GB k hostingu.

Zálohovanie

Nevyhnutnou súčasťou hostingu sú pravidelné zálohy. Sami najlepšie viete, koľko práce (alebo peňazí) vás bude stáť strata dát za posledný mesiac. Pre firemné stránky bude stačiť záloha jedenkrát za mesiac, internetový obchod vyžaduje zálohovanie minimálne každý deň. Zálohujú sa ako celé weby, tak databázy a maily. K zálohám databáz, by ste mali mať prístup cez svoj admin.

Má hosting technickú podporu?

Hosting by tiež mal ponúkať dostupnú technickú podporu, najlepšie 24/7. V prípade, že využijete hosting zadarmo, nemáte záruku toho, že hosting vaše dáta pri technických problémoch dokonca nezmaže.

Zhodnotenie

Všetkým zákazníkom teda odporúčam hosting WEDOS s programom nolimit, ale aj miniweb zadarmo. WEDOS mi teraz príde ako úplná špička s ohľadom na prepracovanosť ich systému podpory a ich ceny sú tiež najlepšie. Naviac má z dlhodobého hľadiska najlacnejšiu slovenskú doménu.

Top